اروزیل(fumed silica)

اروزیل که با نام علمی (Fumed Silica) دارای درصد بالایی از سیلیس با رنگ سفید می باشد. ماده ای پرحجم و سبک بر پایه سیلیکا می باشد که در داخل مواد ریخته و به آن خاصیت ویسکوز شدن می دهد.جهت بالا بردن غلظت مواد و افزایش خواص چسبندگی استفاده می شود.
این محصول در صنایع گوناگونی استفاده می شود از جمله: کارخانجات رنگسازی، کارخانجات سنگ های تزئینی، سرامیک سازی، مرکب سازی، روان کننده های بتن و البته صنعت فایبر گلاس.

غلظت دهنده(اروزیل) با اندازه مناسب ذرات درصد خلوص بالا و وزن مخصوص کم در صنعت فایبر گلاس بیشتر در ساخت ژلکوت استفاده می شود و خاصیت پوششی دارد.

اروزیل به عنوان غلظت دهنده و جلوگیری از ته نشینی نیز مورد استفاده قرار می گیرد که از این جهت در صنایع آرایشی و بهداشتی نیز کاربرد دارد.

اروزیل به لحاظ نرمی و خاصیت حجم دهندگی و همچنین خاصیت صیقل دهندگی به عنوان پر کننده نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 این محصول همچنین به عنوان عوامل مات کننده ، بهبود دهنده جریان پذیری سیالات غیر نیوتنی و در برخی موارد به عنوان بهبود دهنده خواص فیزیکی و مکانیکی فرمولاسیون در صنایع رنگ خودرو ، مرکب ، پوشش های صنعتی ، کامپوزیت ، چسب کاربرد دارند.

نگاهی اجمالی به کاربردهای عمده اروزیل هایمکس
❖ رنگ و پوشش
❖ رزین پلی استر غیر اشباع، رزین های لمینیت(چند لایی) و ساخت ژلکوت
❖ HTV و لاستیک-سیلیکون RTV
❖ چسب و مهر و موم
❖ چاپ جوهر
❖ گیاه پزشکی(به عنوان نگهدارنده)
❖ آرایشی و بهداشتی
❖ به عنوان مات کننده

اکثر اروزیل­های موجود در بازار چینی می­باشند که از این میان می­توان به برند های زایسیل(Xysil)، اپسیل (Upsil) و جی بی اس (GBS) اشاره کرد همچنین برند دگوسا (آلمان) و ایونیک (آلمان) جز برندهای معتبر و با کیفیت موجود در بازار می­باشد.